Helen Lilian Bridge – kobieta, która zmieniła oblicze polskiego pielęgniarstwa
Pielęgniarstwo w Polsce nie byłoby takie samo, gdyby nie Helen Lilian Bridge. Dzięki jej zaangażowaniu i pasji do zawodu, w 1921 roku powstała Warszawska Szkoła Pielęgniarska, pierwsza nowoczesna placówka kształcąca pielęgniarki na światowym poziomie.
Helen Lilian Bridge (1885-1964) – była Amerykanką, do Polski trafiła dzięki Helenie i Ignacemu Paderewskim oraz Amerykańskiemu Czerwonemu Krzyżowi, który w ramach pomocy humanitarnej postanowił wesprzeć nasze starania w zorganizowaniu nowoczesnego kształcenia pielęgniarek. Tak powstała w 1921 roku słynna Warszawska Szkoła Pielęgniarska, w której Miss Bridge została pierwszą dyrektorką. Swoją misję wypełniała rewelacyjnie, była do tej roli bardzo dobrze przygotowana – posiadała dużą wiedzę i bogate doświadczenie. 6 kwietnia otrzymała nominację, a 5 maja 1921 r. przyjechała do Warszawy. Zarządzała szkołą przez 7 lat (1921-1928). 25 kwietnia 1928 roku przekazała kierownictwo Zofii Szlenkier.
Po zakończeniu swojego posłannictwa wyjechała z Polski, ale była z nią związana do końca życia. Wracała tutaj kilkukrotnie – spotykała się m.in. z byłymi współpracownikami oraz absolwentkami Warszawskiej Szkoły Pielęgniarstwa. Zmarła w wieku 79 lat – 3 grudnia 1964 roku w Chula Vista w Kalifornii.
Za swoje zasługi Helen Bridge była odznaczona: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem PCK.