XLIII Zjazd Delegatów DIL przeszedł do historii
W sobotę, 23 marca 2024 r., w siedzibie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej przy al. Matejki 6 na 43. Zjeździe sprawozdawczym spotkali się lekarze delegaci Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. W tym roku nie był to zjazd hybrydowy. W sali konferencyjnej spotkało się 127 delegatów, by podsumować działalność Izby w 2023 roku.
Zjazd otworzył prezes Dolnośląskiej Rady Lekarskiej dr n. med. Paweł Wróblewski. Następnie oddał głos przedstawicielom Volkswagen Auto Group Polska, sponsorowi zjazdu by zapoznali zebranych z specjalną ofertą dla lekarzy.
Po tym krótkim wstępie przyszedł czas na oficjalne otwarcie zjazdu. Po odśpiewaniu hymnu państwowego minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy w minionym roku odeszli na wieczny dyżur.
Następnie prezes powitał gości: prezesa Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej Marcina Repelewicza, wicedziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych Krystiana Mularczyka, lekarza weterynarii Elizę Hołdowańską-Kroczak, członka Rady Dolnośląskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej i Konrada Buksę członka Okręgowej Izby Komorniczej oraz uczestników zjazdu. Dr Paweł Wróblewski krótko przedstawił sytuację w ochronie zdrowia. Przypomniał, że w maju odbędzie się krajowy zjazd, na którym będą dyskutowane dwie ważne kwestie: nowelizacja Kodeksu Etyki Lekarskiej i Regulaminu Wyborczego. Te problemy były tematem spotkania kilku zaprzyjaźnionych izb w Ustroniu. Co się tyczy kodeksu etyki, to stworzony dokument zmierza raczej w kierunku kodeksu karnego niż etyki. Dużo gorsza sytuacja dotyczy Regulaminu Wyborczego. Obecna Naczelna komisja Wyborcza stwierdziła, że delegatury są niepotrzebne jeżeli chodzi o proces wyborczy i tych delegatur i parytetów nie będzie, co marginalizuje członków Izby z regionów. Po tych informacjach życzył owocnych obrad i poprosił gości o zabranie głosu.
Część oficjalną zamknęło wręczenie odznaczeń. Odznakę honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia” otrzymali: Irena Kowalska, Barbara Babiszewska, Krzysztof Wronecki, Grażyna Słopecka-Borejko, Arkadiusz Kawka i Zygmunt Markiewicz. Medalem DIL im. Jana Mikulicza-Radeckiego uhonorowani zostali: Anna Orońska, Urszula Kanaffa-Kilijańska, Dominik Drogosz-Rynowiecki, Joanna Jaruga, Maria Kuryś-De Sas Dobrucka, Zygmunt Markiewicz, Krystyna Michalak, Wiesława Niemiec-Gmerek, Małgorzata Olesińska-Olender, Mariusz Piskórz, Piotr Piszko, Jerzy Słobodzian i Tomasz Tuchendler.
Kolejnym punktem programu zjazdu był wybór przewodniczącego. Przez aklamację został nim lek. Ryszard Kępa. Głosowania odbywały się elektronicznie. W związku z nową formułą głosowania nie została powołana Komisja Skrutacyjna.
Po wyborze przewodniczącego zjazdu wybrano jego zastępców. Funkcję tę powierzono Bożenie Kaniak i Violetcie Duży. Sekretarzami zostali: Iwona Dattner-Hapon, Wojciech Florjański i Barbara Polek. Następnie wybrano Komisję Mandatową. W jej skład weszli: Katarzyna Jungiewicz-Janusz, Julita Szwed i Stefan Zbieg. Komisja Uchwał i Wniosków pracowała w składzie: Aleksander Błaszczyk i Andrzej Wojnar.
Po wyborze władz zjazdu przystąpiono do sprawozdań z działalności organów DIL i komisji problemowych. Sprawozdanie z działalności Dolnośląskiej Rady Lekarskiej za rok 2023 przedstawił w interesującej wersji multimedialnej prezes Paweł Wróblewski. Po jego wystąpieniu przewodniczący oddał głos przewodniczącemu Komisji Mandatowej Stefanowi Zbiegowi. Poinformował on, że według protokołu ogólna liczba delegatów to 252 osoby. Wymagana liczba do kworum to 126 delegatów. Na podstawie podpisanej listy uczestnictwa stacjonarnie uczestniczy w zjeździe 127 delegatów. Komisja Mandatowa stwierdza, że Zjazd Delegatów DIL jest upoważniony do podejmowania prawomocnych uchwał. Po wystąpieniu przewodniczącego Komisji Mandatowej przyjęto porządek obrad. Następnie sprawozdania organów i komisji przedstawili: skarbnik DRL ‒ Janusz Wróbel, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej DIL ‒ Ewa Krawiecka-Jaworska, Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej ‒ Marek Kaźmierczyk, przewodniczący Okręgowego Sądu Lekarskiego ‒ Jan Spodzieja oraz Małgorzata Niemiec ‒ przewodnicząca Okręgowej Komisji Wyborczej. Po wysłuchaniu sprawozdań odbyła się dyskusja. Głos zabrali: Arkadiusz Kawka (Delegatura Jeleniogórska) oraz Dorota Radziszewska (Delegatura Wałbrzyska), która przypomniała, że istnieje Zespół Rzecznika Praw Lekarza. Pomaga on lekarzowi w trudnych sytuacjach, kierując do fachowej izbowej pomocy prawnej. Członkowie tego zespołu bywają w sądach jako tzw. obrońcy posiłkowi. Zaapelowała do młodych lekarzy, żeby wyłączyli się do pracy zespołu. Po zamknięciu dyskusji odbyło się głosowanie nad przedstawionymi sprawozdaniami. W wyniku głosowania zjazd podjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia wszystkich sprawozdań. Kolejne głosowanie to podjęcie przez Zjazd uchwały udzielającej absolutorium Dolnośląskiej Radzie Lekarskiej.
Następnie skarbnik Janusz Wróbel przedstawił preliminarz budżetowy na rok 2024. Szczególną uwagę poświęcił kosztom przebudowy siedziby przy al. Matejki 6 na hotel. Są już wstępne szacunki, określające kwotę inwestycji na 8 mln zł. Dokładna suma zostanie wyliczona po ekspertyzie budowlanej budynku. W głosowaniu zjazd podjął uchwałę w sprawie budżetu Dolnośląskiej Izby Lekarskiej na rok 2024.
Po zakończenia głosowania nad budżetem przyszła kolej na podjęcie uchwał i wniosków z pracy zjazdu. Głos zabrał przewodniczący Komisji Uchwal i Wniosków Andrzej Wojnar. Komisja przygotowała 10 wniosków. Pierwszy dotyczył zaciągnięcia kredytu na przebudowę budynku przy al. Matejki 6 do wysokości 8 mln zł. Wniosek uzyskał akceptację uczestników zjazdu. Drugi, to apel do Nadzwyczajnego XVI Zjazdu Krajowego Lekarzy oraz do Krajowej Komisji Wyborczej, która opracowuje projekt regulaminu wyborów do organów izb lekarskich oraz trybu odwołania członków tych organów. Wnioskodawczyni Dorota Radziszewska wyjaśniła, że Komisja Wyborcza NIL przygotowała nowy regulamin wyborczy, w którym zostaną zlikwidowane delegatury i parytety tych delegatur do organów okręgowych izb lekarskich oraz Naczelnej Izby. W Polsce jest kilka izb, które mają delegatury. Taka propozycja pozbawia prawa głosu lekarzy z delegatur. Wnioskodawczyni uważa, że jest to ograniczenie samorządności, reprezentatywności i demokracji. Zaapelowała do uczestników zjazdu, żeby nie zgodzili się na tę wersją regulaminu wyborczego. Wywiązała się burzliwa dyskusja. Wszyscy zabierający głos poparli wniosek Doroty Radziszewskiej. Parytety muszą pozostać. Lekarze z delegatur muszą mieć prawo głosu. Nowej wersji regulaminu bronił Przemysław Janusz, członek Krajowej Komisji Wyborczej, która po wielogodzinnych dyskusjach zdecydowała, żeby zapis o parytetach usunąć i przyznał, że on tak właśnie głosował. Przypomniał, że ustawodawca w ustawie o Izbach lekarskich wpisał parytet tylko dla lekarzy dentystów i ten parytet zostaje. Jako przedstawiciel KKW wnioskował, żeby tego apelu nie przyjmować. W odpowiedzi głos zabrali kolejni dyskutanci. Podkreślali, że to jest ich prawo samorządowe i nie zgadzają się na ingerencję i antydemokratyczne działania. Podkreślali, że Przemysław Janusz jest delegatem Dolnośląskiej Izby Lekarskiej na KZL. Reprezentuje prawie 18-tysięczne dolnośląskie środowisko lekarskie i o jego interesy ma obowiązek dbać. Przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków raz jeszcze odczytał skondensowaną treść apelu. W głosowaniu zdecydowaną większością głosów delegaci na zjazd treść apelu przyjęli. Kolejny wniosek o zachowanie parytetów liczebności członków izb przy wyborach przez KZL do NRL też zyskał akceptację zjazdu. Podobnie jak następny wniosek o poparcie apelu prezesów Okręgowych izb lekarskich zebranych w Ustroniu. Apel ten, skierowany do Komisji Etyki NRL, wnioskował o przedstawienie delegatom na KZL kompletnego projektu Kodeksu Etyki Lekarskiej a nie tylko propozycji Komisji Etyki NRL.
Pozostałe wnioski, stanowiska, rezolucje i apele nie wzbudzały emocji i w głosowaniu zostały przyjęte, a Komisja Uchwał i wniosków zakończyła prace.
Wobec wyczerpania Porządku obrad przewodniczący ogłosił zamknięcie LXIII Zjazdu Delegatów Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Prezes Paweł Wróblewski podziękował delegatom za udział w zjeździe, owocne dyskusje i życzył spokojnych Świąt Wielkanocnych.
Zdzisława Michalska